Československý vlčák - ČSV

Tento článek je určen především lidem, kteří uvažují o pořízení tohoto plemene.
Naleznete zde naše poznatky z chovu ČSV - jeho vlastnosti, schopnosti, co všechno vyžaduje, jestli se pro vás hodí atd.

Proč právě ČSV?

Hned na začátku tohoto článku si upřímně odpovězte na otázku, proč si chcete pořídit právě ČSV? Mnoho zájemců je okouzleno vlčím vzhledem, jenže tento pes podobný vlku se obvykle i jako vlk chová, což bývá často kámen úrazu a nepřipravený majitel může být velmi rychle překvapen z toho, co si to vlastně domů přinesl.

Co očekávat

Pokud víte, že nestrpíte několik zničených věcí jako jsou zapomenuté, po zemi se povalující boty, oblečení, ztrhané vyprané prádlo ze šňůry, rozpáraný koberec, ohlodaný dřevěný nábytek, překousnuté kabely, rozsypaný odpadkový koš, rozhrabané květináče, okrasnou zahradu připomínající pole čerstvě poorané, tak si rozhodně štěně ČSV nepořizujte, protože oni tohle všechno opravdu dokážou a dělají to moc rádi. I malé štěně ČSV vám dokáže zničit váš byt během chvilky, pokud samozřejmě vše nezabezpečíte proti nechtěným nehodám a pohromám.

Všechny tyto neřesti ČSV přejdou v dospělosti, což bývá kolem 3 roku života. Nepatrné zklidnění jde poznat již ve stáří 2 let.

Pokud máte i nadále zájem o toto plemeno, čtěte dál :-)

Potřeby

Všichni ČSV jsou hrozně vynalézaví, naučí se otevírat kliky, přeskakovat ploty - častý problém u ČSV, nutno pozemek kvalitně zabezpečit, ČSV rádi utíkají za páničkem, ale třeba i za psem, kterého zrovna nemají rádi nabo za jiným zvířetem. (kočka, srna) Velmi častý problém u toho plemene je silný lovecký pud.

ČSV je na výchovu časově náročné plemeno, ale i na pohyb. Časově náročná je také socializace štěněte.

Důležité jsou kvalitní životní podmínky. Velká zahrada není pro ČSV důležitá, pro toto plemeno je důležité být v úzkém kontaktu se svou smečkou - s vámi. Samotu a izolaci toto plemeno nesnáší, ČSV po celý den zavřený doma nebo v kotci bude nešťastný a bude to dávat najevo vytím a ničením bytu či kotce. Vytí je také častý projev při odloučení. Je třeba s tímto počítat a uvědomit si, že ne všichni sousedé mohou být k tomuto tolerantní.

ČSV je náročné na pohyb, denní půl hodinová procházka nestačí.

Je třeba si uvědomit, že pořízením psa si bereme závazek na 15let. Finanční hledisko je také důležité, psa je potřeba po celý jeho život kvalitně krmit, očkovat, platit poplatky atd. Počítejte s výdaji kolem 1-2tis měsíčně.

Československý vlčák ve zkratce není vhodný pro lidi, kteří ví, že prostě nezvládnou trpět zničené věci, zničenou zahradu, vytí, tráví většinu času v práci a nemají čas na denní procházky.

FAQ - Často kladené otázky

Je toto plemeno agresivní?

ČSV má jiné specifikum než li agresivitu a tím je silný, smečkový a teritoriální pud. ČSV si chrání své teritorium, zejména pak před jinými psy.

Používají širokou škálu mimiky, která někdy bývá špatně chápana a považována za projev agrese. Jako je např: vrčení, ježení chlupů, cenění zubů apod. Jedná se o jejich přirozenou komunikaci, která je u tohoto plemene více viditelná, než u ostatních plemen. Krásně to jde vidět, když si spolu hrají dvě ČSV, neznalý člověk si myslí, že se chtějí snad sežrat, přitom oni si jen hrají.

Je ČSV vhodný k dětem?

Ano je, ostatně jako každé jiné plemeno. U vzahu dítě X pes vždy záleží na nás - na majitelích, jak si svého psa vychováme a jak velký pozor dáme na dítě, aby psovi nechtě neublížilo. U hry s mladým psem dejte pozor, aby štěně v zápalu hry např. nechytlo dítě za nohavici, za nohu, případně neporazilo na zem. Toto platí u všech plemen, nejenom u ČSV. ČSV jsou akorát oproti ostatním plemenům o něco živější a ve štěněcím věku rádi koušou a chytají vše, co se hýbe.
U všech plemen platí zásadní pravidlo: Dítě se psem NIKDY NENECHÁVEJTE O SAMOTĚ!

Mohu si k ČSV pořídit dalšího psa?

Ano, je důležité mít ČSV správně socializované, aby snesl přítomnost cizího psa. Může ale nastat situace, kdy se dva dospělí dominantní jedinci stejného pohlaví nesnesou. Dalšího psa si pořiďte nejdříve po dvou letech, od pořízení prvního ČSV.

Jak silný je lovecký pud u ČSV?

Bohužel velmi. Je třeba již od štěněcího věku vést k tomu, že lovení je nežádoucí činnost. V tomto směru musíte být velmi důslední. Pokud se vašemu vlčákovi jednou podaří za zvěří útect, pak je už téměř nemožné ho to odnaučit. u ČSV platí to, že jak jednou něco vyzkouší a uzjistí, že to jde, tak se to velmi špatně odnaučují. Proto počítejme na procházkách s možností vyběhnutí kočky, zajíce, srny aj. Nenechávejte na volno ČSV běhat poblíž rušné cesty, nikdy nevíte co vyběhne směrem k silnici, kde jezdí auta....

Je ČSV vhodný pro začátečníka?

My jsme zastánci toho názoru, že začátečník, který má velký zájem toto plemeno poznat, naslouchá rad chovatele a má zájem se učit novým věcem, je mnohem lepší volba, než li zkušený pejskař, který si většinou do výchovy ČSV moc mluvit nenechá a vychovává jej po svém způsobu. Jenže na ČSV se musí jinak, než na ostatní plemena.

Nejdůležitější je se naučit ČSV vnímat, reagovat na jeho projevy, chápat ho, být mu autoritou a mít v sobě dostatečně velký kus zodpovědnosti.

Shrnutí

ČSV je ideální plemeno pro sportovně založené lidi, kterým by dělal společníka při sportovních aktivitách, jako jsou tůry, výšlapy, jízda na kole, běžky aj. Je ideální pro lidi, kteří dokáží obětovat veškerý svůj volný čas právě jemu. ČSV nesnáší samotu a jakékoliv dlouhodobé odloučení od svého pána.