Sport s vlčákem

   Dogtrekking

je extrémním kynologickým vytrvalostním sportem, při němž jsou překonávány mimořádné vzdálenosti v časovém limitu. Účastník absolvuje určenou trasu za pomoci mapy, dle itineráře vypracovaného pořadatelem. Psovod je se psem či více psy spojen buď postrojem a vodítkem připjatým k bedernímu pásu, nebo vede psa pouze na vodítku (možno i střídání obou variant). V žádném případě není možné jít se psem na volno. Každý si musí nést povinnou výbavu, jejíž přesný seznam určuje pořadatel, vždy však obsahuje minimálně spacák, karimatku(hamaku), čelovou svítilnu, jídlo, pití pro sebe i psa, misku, mapu.

Canicross

je druh terénního sportu se psem, kdy jeden nebo i více psů je napojen lanem na běžce-vůdce.

Je příbuzný zimním sportům jako skijöring a bikejöring.

Pes by měl zvládat základní povely - doleva, doprava, stůj a samozřejmě mít základní tažnou průpravu. Lano je opatřeno amortizérem, který tlumí nárazy a chrání páteř běžce i psa. Běžec je opásán speciálním sedákem, který přenáší sílu psa

Bikejöring

Je sport, při kterém je člověk na kole připoután tažným lanem ke psu (nebo více psům) Pes by měl být poslušný, vytrvalý, silný a neagresivní. Pes by měl zvládat základní povely - doleva, doprava, stůj a samozřejmě mít základní tažnou průpravu. Lano je opatřeno amortizérem, který tlumí nárazy a chrání páteř běžce i psa. Běžec je opásán speciálním sedákem, který přenáší sílu psa.

Skijöring

Je zimní sport, při kterém je člověk na lyžích připoután tažným lanem ke psu (nebo více psům) Pes by měl být poslušný, vytrvalý, silný a neagresivní. Pes by měl zvládat základní povely - doleva, doprava, stůj a samozřejmě mít základní tažnou průpravu. Lano je opatřeno amortizérem, který tlumí nárazy a chrání páteř běžce i psa. Běžec je opásán speciálním sedákem, který přenáší sílu psa.

Mushing

Psí spřežení, jízda se psím spřežením nebo musherství (mašérství),  je sport, při kterém dva nebo více psů v postrojích tahají svého psovoda

Coursing

To je terénní dostih. Běhá se na přehledné lousce, umělá návnada se táhne cik cak na lanku přes několik kladek a dráha, kterou návnada opisuje, má simulovat dráhu běhu zajíce.