Zdraví našich psů

Všechny naše psy:

- máme řádně zrentgenovány a oficiálně vyhodnoceny RTG od akreditovaného MVDr.
- necháváme testovat na dědičné choroby - Degenerativní myeolopatie a Dwarfismus
- každoročně pravidelně očkujeme a odčervujeme
- feny vždy 2x očkujeme proti Hepres viru a to před každým krytím a týden před porodem očkovací látkou Eurican Herpes

Veškeré informace o nemocech naleznete níže

Zdravotní výsledky našich psů

Ghabi Bohemia Luaro

RTG DKK (HD): ---
RTG DLK (ED): ---
DM: ---
DWARF: ---

Auronita Bohemia Luaro

RTG DKK (HD): A 0/0
RTG DLK (ED): A 0/0
DM: N/N
DWARF: N/D

Evita z Věrné smečky

RTG DKK (HD): A 0/0
RTG DLK (ED): A 0/0
DM: N/N
DWARF: N/N

Dysplazie

Dysplazie kyčelního kloubu - DKK (HD)
Dysplazie loketního kloubu - DLK (ED)

Dysplazie je vývojové onemocnění pohybového aparátu, je to dedičná porucha, která ve svých závažnějších formách může způsobit zmrzačení, ochrnutí nebo bolestivou artritidu kloubu. Je způsobena kombinací genetických a vnějších faktorů. Vyskytuje se u mnoha druhů zvířat, ale nejvíce jí trpí psi, zejména velká plemena. Dysplazie je jednou z nejvíce zkoumaných chorob psů a nejběžnější jednoznačná příčina kyčelní artritidy.
U psů se dysplazie téměř vždy objevuje před dosažením 18 měsíců. Defekt může být jak velmi mírný, tak prakticky zmrzačující, a někdy vyvolává vážnou osteoartritidu.

Na vzniku dysplazie se dědivost podílí mezi 20 až 60 procenty v závislosti na plemeni, zbytek vytvářejí vnější vlivy, a to zejména výživou a tendencí k rychlému růstu.

Stupně dysplazie:
A 0/0 – negativní, zdravý
B 1/1 – hraniční
C 2/2 – mírná dysplazie
D 3/3 – střední dysplazie
E 4/4 – těžká dysplazie.

Do chovu jdou jedinci s max stupněm C 2/2. Ostatní stupně jsou nepřípustné pro uchovnění. Naši psi jsou rentgenování s výsledkem A 0/0

Degenerativní myeolopatie

DM - je geneticky podmíněná choroba. DM je progresivní neurodegenerativní onemocnění míchy. Rané stádium choroby se projevuje ubýváním bílé hmoty míšní, především v hrudní oblasti páteře. Dochází tak k postupnému narušování systému “drah” vedoucích signály z mozku do cílového místa a tedy ke zhoršené schopnosti ovládat zadní, a v pozdějším stádiu nemoci, i přední končetiny. Klinickým projevem u zvířat postižených tímto onemocněním je charakteristický styl chůze, který se projevuje ztrátou koordinace a rovnováhy. Mezi další projevy patří inkontinence a postupné ochrnutí dýchacích svalů. Všechny změny provázející degenerativní myelopathii jsou nevratné a zhoršující se ve svém projevu. První příznaky nemoci lze pozorovat přibližně ve věku osmi let a celý proces může trvat až  tři roky, v případě, že majitel dříve nesvolí k euthanázii zvířete. DM je bohužel v současnosti neléčitelná choroba, vždy končí smrtí zvířete. (zdroj Katedra genetiky a šlechtění České zemedělské univerzity v Praze, Ing. Daniela Čílová)

Naše feny jsou na toto onemocnění testované, obě mají čistý výsledek - jsou zdravé a nikdy se u nich neprojeví DM. Jejich potomci nikdy nebudou postiženi, ať už vzniknou ze spojení s partnerem který je pozitivní na tuto chorobu. Za testování děkujeme paní Ing. Čílové

Dwarfismus

Jde o genetickou mutaci, která napadá vývoj hypofýzy (podvěsku mozkového) a to má za následek nedostatečnou nebo žádnou produkci hormonů, zejména růstového. Každý defekt ve vývoji hypofýzy způsobuje poruchu v produkci hormonů. Většina psů postižených dwarfismem má nedostatek těchto hormonů GH,TSH,prolaktinu, FSH,LH,ACTH.
Jedná se o nevyléčitelnou nemoc, většina štěňat postižených touto mutací zemřou během prvního týdne. Jestliže štěně přežije, zůstane navždy malinké, např ve dvou letech vypadá pořád jako 4 měsíční štěně, dále trpí vedlejšími příznaky jako je špatné osrstění, někdy žádné, trpí svěděním, zpomalená povaha aj.

Chovné feny necháváme na tuto chorobu testovat. 
Evita s výsledkem čistá N/N - je zdravá, její potomci nikdy nebudou postiženi dwarfem, ať už vzniknou ze spojení se psem, který je nositelem dwarfismu.
Auronita s výsledkem N/D, je nositelka, nesmí být tedy kryta psem, který má také výsledek N/D, jinak je velká pravděpodobnost, že by se narodilo nemocné štěně.

psí Herpes virus

HVC - tímto virem je nakaženo cca 80 – 90% psí populace. Odrostlejší štěně nebo dospělého psa HVC významněji neohrožuje, ale plody během nitroděložního vývoje nebo čerstvě narozená štěňata bohužel zabíjí celkem spolehlivě. Podmínkou aby k tomu došlo ovšem je, že HVC musí být během březosti „aktivován“z jakéhosi klidového stavu, v němž se v organismu běžně nachází. K tomu může dojít v případě, že je pes vystaven nějaké zátěži – např březost. Pokud fena v sobě nosí HVC, neznamená to automaticky, že by musela porodit mrtvá štěňata, nebo že by štěňata po porodu musela zemřít. Ve většině případů se nestane vůbec nic, protože HVC zůstane v „klidovém režimu“. Fena která má v sobě HVC klidně může odchovat třeba 2 vrhy, u dalšího se pak projeví problémy a další vrh bude zase bez problémů...HVC je vzhledem k principu svého „hostování“ v organismu velmi těžko diagnostikovatelný (lépe řečeno je prakticky spolehlivě nezjistitelný), navíc má velice nespecifické příznaky. Pokud v organismu jednou je, nelze se ho zbavit. Zůstane tam až do smrti.

Jedinou možností jak štěňata ochránit před fatálním napadením HVC je preventivní očkováním feny očkovací látkou Eurican Herpes. Očkuje se 2x: první dávka se aplikuje během hárání nebo 7 – 10 dní po krytí, druhá dávka 1-2 týdny před předpokládaným porodem. (zdroj klub chovatelu CSV)

Vakcinace

Druhy onemocnění, proti kterým psy vakcinujeme

  • Psinka je virové onemocnění, na něž jsou psi nejnáchylnější ve věku od 3 do 7 měsíců. Nemoc má v podstatě tři formy projevu: kožní (malé vřídky v mezinoží), "chřipkovou" a nervovou (tik, škubání končetinami, náklon hlavy apod.) Jde o těžkou chorobu, která končí v 90% případů smrtí zvířete.
  • Parvoviróza je virové onemocnění ohrožující především štěňata ve věku od 2 do 6 měsíců. Hlavními projevy tohoto náhle se objevujícího onemocnění jsou těžké zvracení a krvavý průjem vedoucí bez rychlé léčby k dehydrataci a smrti zvířete.
  • Infekční hepatitida neboli infekční zánět jater je virové onemocnění projevující se horečkou, zvětšením mízních uzlin, zvracením krve a krvavým průjmem.
  • Psincový kašel připomíná svým průběhem zánět průdušek u lidí a je problémem především v místech, kde se vyskytuje více psů pohromadě (útulky, chovatelská zařízení apod.). Kašel mnohdy přechází až do dávení.
  • Leptospiróza je nebezpečné bakteriální onemocnění projevující se horečkou, zvracením, akutním selháním ledvin a jater a často rychlým úhynem. Baktérie se vylučuje z těla močí. Hlavními přenašeči tohoto onemocnění na psy jsou hlodavci.
  • Vzteklina je nejnebezpečnější z uvedených onemocnění a očkování proti ní je povinné.
  • Lymská nemoc je bakteriální onemocnění přenášené především klíšťaty. Hlavním projevem onemocnění u psů je kulhání v důsledku postižení kloubů
  • Tetanus Vakcinaci dopručujeme u loveckých a pracovních plemen psů, popř. u psů, kteří se vyskytují ve společnosti koní.

Člověk je ze strany zvířete ohrožen především vzteklinou a leptospirózou. Žádné jiné ze zmíněných onemocnění není ze psa na člověka přenosné.